Ponieważ wokół róż na pniu utrwalił się stereotyp że są to rośliny dość wrażliwe i na pewno o niewystarczającej mrozoodporności  w odniesieniu do tych samych odmian prowadzonych jako krzewy. Czy tak jest aby na pewno ?  Prezentowane poniżej zdjęcia przedstawiają Adelaide Hoodless oraz Louise Clements w formie różanego drzewka. Sadzonki są młode, było świeżo sadzone dość późno w okolicach pierwszej połowy grudnia. Szalona pogoda jaką mamy od co najmniej ostatniego lata wystawiła je na niełatwe różnice temperatur. Przed Wigilią mieliśmy + 15 stopni C,  następnie  w okolicach 7 stycznia termometr pokazał  - 16 C. Według założenia Adelaide jako kandyjka zimuje bez żadnej dodatkowej osłony natomiast Louise C otrzymała kopczyk z ziemi i śniegu. Jak to wygląda w praktyce poinformujemy już wkrótce.

Wracamy do naszych róż piennych po zimie. Była ona bardzo krótka jednak zupełnie nie przygotowane na takie temperatury rośliny odczuły spadki temperatur na poziomie - 15 C.

Jak widać na prezentowanych zdjęciach Adelaide Hoodless nie ma żadnych uszkodzeń mrozowych mimo że zimowała bez żadnej osłony - to akurat nie jest żadną niespodzianką. Natomiast Louise Clements  którego koronka jest ciągle pod osłoną ziemi poczeka jeszcze 2-3 tygodnie na ocenę. W przypadku tej róży zostosowaliśmy najlepszą z możliwych osłon jaką daje warstwa podłoża. Wbrew pozorom wygięcie pnia róży piennej nie jest zadaniem trudnym i ryzykownym . Polecamy "szwedzki" sposób sadzenie polegający na ustawieniu pnia róży pod kątem 45 % do gruntu . Tak posadzoną sadzonkę bardzo łatwo możemy  postawić do pionu przy pomocy wbitego obok palika a jesienią wygięcie pnia aby zrobić kopczyk wokół koronki również okaże się zadaniem wykonalnym dla każdego.

 

Aktualności

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Róże w donicach

Piękno w różnorodności.

Piękno w różnorodności.

.

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

.

Czy róże na pniu  boją się mrozów ?

Czy róże na pniu boją się mrozów ?

Mały test pozwoli nam sprawdzić jak zachowują się dwie różne odmiany róż piennych w warunkach polskiej zimy .

Sadzimy róże.

Sadzimy róże.

Rabata z różami

We  supply plants to  EU countries !

We supply plants to EU countries !

Special offer.

"W poszukiwaniu piękna"

Anglia to kraj z bogatą tradycją ogrodniczą ...

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Nasza szkółka oferuje krzewy róż renomowanych eurpoejskich hodowców.

Hodowcy

logo Guillot logo David Austin logo Harkness logo NIRP logo Interplant logo Delbard
Ładowanie...