Opis kwiat róży

 

Róża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych kwiatów. Nie bez powodu zyskała sobie miano królowej kwiatów. Hodowcy, ogrodnicy - amatorzy i miłośnicy tej przepięknej rośliny mogą wybierać spośród ogromnej ilości gatunków - znanych jest ich aż 150-200! W naszym sklepie znajdą Państwo szeroką ofertę róż - róże klasyczne, pnące, rabatowe, wielokwiatowe, krzaczaste, odmiany historyczne czy mrozoodporne sadzonki tej rośliny. Każda róża to kwiat absolutnie wyjątkowy. Poniżej prezentujemy jej opis, który pozwala poznać budowę kwiatu oraz mechanizm rozmnażania się.

Opis kwiatu róży

Mianem róży (Rosa) określa się rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Kwiatami tymi zajmuje się odrębna gałąź botaniki - rodologia. Wyodrębnienie odrębnej gałęzi nauki uzasadnione jest wyjątkowo skomplikowaną systematyką tej rośliny. Choć róża to kwiat o tak licznych odmianach, można nakreślić jej ogólny opis, ujmujący cechy charakterystyczne dla wszystkich kwiatów tego gatunku.

Kwiaty róży są duże, pachnące, promieniste, przybierające zróżnicowane kształty. Wyrastają na różnej długości szypułkach, które mogą być proste lub wygięte, gładkie, owłosione bądź kolczaste. Kwiaty osadzone są na łodydze pojedynczo lub zebrane w kwiatostany - wiechy, baldachogrona bądź podbaldachy. Płatki kwiatu mogą przybierać nie tylko różne kształty, ale i barwy. Kolory kwiatu inne od różowego, białego i czerwonego występują u odmian hodowlanych róży. Płatki są zwinięte spiralnie w pąku, przez co kwiat przybiera charakterystyczny, wydłużony kształt. U nasady płatków zwykle występują gruczoły miodnikowe, czyli organy kwiatu wytwarzające nektar. Korony róży zazwyczaj są pięciopłatkowe, niekiedy czteropłatkowe, a w odmianach hodowlanych, składające się nawet z piętnastu okółków płatków - powstają one w wyniku przekształcenia w płatki części pręcików kwiatu. Działki kielicha, osłaniające kwiat, są koloru zielonego.

Jak rozmnażamy róże?

Kwiat róży to nic innego jak skrócony pęd, służący do rozmnażania płciowego - kwiaty róży są obupłciowe. Liczne pręciki (stamen), czyli męska część kwiatu, oraz słupki (pistil), czyli część żeńska, osadzone są w płaskim dnie kwiatowym, czyli hypancjum. Kwiat posiada od pięćdziesięciu do nawet kilkuset pręcików, składających się z nitki i główki. Ich nitki są cieniutkie, w pąku skręcone bądź zgięte, zakończone pylnikami. Każdy z pylników zawiera dwa worki z dwiema komorami pyłkowymi. Pręciki zazwyczaj przybierają barwę żółtą, w niektórych odmianach występują również pręciki pomarańczowe, białe lub czerwone. Słupki, znajdujące się w środku kwiatu, są wolne lub zrośnięte szyjkami w górnej części. Składają się z przechodzącego przez szyjkę znamienia oraz zalążni, czyli dolnej, rozszerzonej część słupka - może być ona siedząca lub osadzona na krótkim trzoneczku. Po zapłodnieniu to właśnie tutaj rozwija się nowy zalążek - zawsze tylko jeden w każdej z zalążni. Dno kwiatowe, otaczające słupki i pręciki, w czasie owocowania zmienia się w zmięśniałą okrywę. Na szczycie hypancjum znajduje się zwężone ujście - orficjum, otoczone zgrubieniem nazywanym dyskiem, przez które wystają szyjki słupków kwiatu. W niektórych odmianach skupione są w luźne wiązki, w innych - w zbitą główkę. Wokół hypancjum natomiast osadzone są okółki korony i kielicha kwiatu. Mięśniejące po zapłodnieniu hypancjum tworzą tak zwany owoc pozorny, inaczej - szupinkowy. W miarę dojrzewania zmienia barwę z zielonej na pomarańczową, czerwoną lub ciemniejszą - aż do czerni, przybierając kształt kulisty lub elipsoidalny. Właściwymi owocami róży są ukryte w mięśniejącym hypancjum twarde niełupki.

Charakterystyka kwiatów róży

Charakterystyczne dla kwiatu róży jest to, iż krople deszczu czy rosy samoistnie z nich nie spływają, lecz charakterystycznie ześlizgują się przy najlżejszym poruszeniu kwiatu czy liści. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia rośliny jest bardzo nierówna, a w dodatku, na wybrzuszeniach, pokryta wodoodpornym woskiem. Kropla wody styka się jedynie z nieznacznym fragmentem powierzchni płatka czy listka, a opadając zmywa z powierzchni rośliny kurz i owady - biolodzy nazwali to zjawisko samooczyszczeniem. Badacze poszukujący wodoodpornych materiałów długo zajmowali się tym zjawiskiem, aż wreszcie udało im się uzyskać materiał posiadający właściwości analogiczne do tych, które wyróżniają kwiaty róży.

Róża to kwiat niezwykły, zachwycający swoją urodą, zapachem i wdziękiem. Jej miłośnikom, pragnącym poznać dokładniejszy opis rośliny bądź charakterystykę konkretnej odmiany, polecamy zajrzeć do literatury specjalistycznej. W naszym sklepie, przy każdej oferowanej odmianie, obok fotografii kwiatów znajdą Państwo informacje o najważniejszych jej cechach, które pozwolą wybrać do swojego ogrodu różę idealną.

Aktualności

Kiedy rusza jesienny sezon ?

Kiedy rusza jesienny sezon ?

.

Róże w doniczkach 4,5 litra

Róże w doniczkach 4,5 litra

.

Piano, Pianissimo !!

Piano, Pianissimo !!

Gorąca róża zgarnęła nagrody na ostatnim Święcie Róż !

Bodziszek

Bodziszek "Rozanne"

.

Sadzenie róż z pojemników

Sadzenie róż z pojemników

Posiadając ogród, chcemy codziennie cieszyć się jego wspaniałym wyglądem. Sadzenie róż z pojemników wymaga od nas cierpliwości i trochę wysiłku.

Róże - jak przycinać przed zimą?

Róże - jak przycinać przed zimą?

Zbliżający się wielkimi krokami sezon zimowy rodzi pytanie o róże - jak przycinać przed zimą te piękne kwiaty?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą, abyśmy mogli cieszyć się tymi pięknymi kwiatami również w kolejnym sezonie?

Sadzenie róż do gruntu

Sadzenie róż do gruntu

Jak sadzić róże z gołym korzeniem

Róża pnąca czerwona

Róża pnąca czerwona

Piękne kwiaty w połączeniu z ciemnozielonymi liśćmi mogą być naturalną ozdobą zarówno przestronnej działki, jak i małego ogrodu.

Róże pachnące

Róże pachnące

Róże pachnące czy niepachnące - piękne kwiaty, a zarazem wiele symboli. Natura w życiu człowieka ma niewątpliwie istotne znaczenie.

Odmiany róż

Odmiany róż

Mówi się o niej, że jest królową wszystkich kwiatów. Nie bez powodu. Towarzyszy nam w najważniejszych wydarzeniach w naszym życiu.

Sadzonki róż

Sadzonki róż

Róże to piękne kwiaty pochodzące z rodziny różowatych, a sadzonki róż to jedyna opcja, aby znalazły się tam, gdzie chcemy.

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Kwiaty róży od wieków zachwycały ludzi swoim nietuzinkowym wyglądem i intensywnym zapachem. Jak wybrać najpiękniejsze róże do ogrodu?

Nazwy róż

Nazwy róż

Masz ogród, ale czy na pewno wiesz, jak sprawić, aby goście patrzyli na niego z podziwem?

Opis kwiat róży

Opis kwiat róży

Róża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych kwiatów. Nie bez powodu zyskała sobie miano królowej kwiatów.

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Róże w donicach

Piękno w różnorodności.

Piękno w różnorodności.

.

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

.

Czy róże na pniu  boją się mrozów ?

Czy róże na pniu boją się mrozów ?

Mały test pozwoli nam sprawdzić jak zachowują się dwie różne odmiany róż piennych w warunkach polskiej zimy .

Sadzimy róże.

Sadzimy róże.

Rabata z różami

We  supply plants to  EU countries !

We supply plants to EU countries !

Special offer.

"W poszukiwaniu piękna"

Anglia to kraj z bogatą tradycją ogrodniczą ...

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Nasza szkółka oferuje krzewy róż renomowanych eurpoejskich hodowców.

Hodowcy

logo David Austin logo Tantau logo Delbard logo NIRP logo Guillot logo Kordes
Ładowanie...