Jak zabezpieczyć róże przed zimą, abyśmy mogli cieszyć się tymi pięknymi kwiatami również w kolejnym sezonie? Warto zaplanować sobie jesienne prace w ogrodzie i poświęcić czas na zapewnienie ochrony krzewom przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. To sprawi, że będą miały one znacznie większe szanse na zachowanie idealnego stanu. Za co z pewnością odwdzięczą nam się pięknymi pąkami, które pojawią się wraz z cieplejszymi dniami. Tego typu zabiegi najlepiej wykonać  w październiku lub listopadzie. Warto jednak uważnie obserwować słupek termometru. Najbardziej odpowiednim momentem będzie czas, gdy temperatury bliskie zeru stopni Celsjusza utrzymywać się będą przez kilka kolejnych dni. Będzie to dla nas wyraźny sygnał, aby przygotować nasze rośliny do zimowej wegetacji.

 

Dlaczego należy zabezpieczać róże na zimę?

Zabiegi te w naszym klimacie są właściwie koniecznością, bowiem wiele odmian tych pięknych krzewów nie odznacza się wysoką mrozoodpornością. Tym samym bez naszej pomocy najpewniej nie uda im się przetrwać tego niekorzystnego dla nich czasu. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć róże przed zimą. To niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny, który sprawi, że nasze rośliny poradzą sobie nawet przy bardzo mroźnej zimie. Co prawda niektóre odmiany róż wykazują większą tolerancję na działanie niskich temperatur. Jednak jeśli chcemy mieć pewność, że nasze krzewy znów zakwitną wiosną, warto chronić wszystkie gatunki. Traktujmy je jednakowo przygotowując na nadchodzące mrozy. Jeśli zima zaskoczy nas ekstremalnie niskimi temperaturami, nawet te najbardziej odporne gatunki mogą mieć małe szanse na przetrwanie. Dlatego powinniśmy skupić się na zapewnieniu odpowiedniej ochrony każdej z odmian, niezależnie od ich przypuszczalnej tolerancji na zimno.

Bonita Renaissance POUlsyng

Bonita Renaissance

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Warto zwrócić uwagę na to, aby nie przystąpić do okrywania krzewów zbyt wcześnie. Taki falstart może bowiem przynieść odwrotny od zamierzonego skutek i sprawić, że rośliny zwyczajnie zaparzą się pod przykryciem. Dlatego dodatnie temperatury powinny być dla nas wyraźnym sygnałem, że jest wciąż zbyt wcześnie na tego typu zabiegi. Do pracy powinniśmy przystąpić w momencie, kiedy temperatury na zewnątrz będą oscylowały w granicach zera. Warto „uzbroić się” w zapas ziemi ogrodowej, torfu lub kory sosnowej, a także agrowłókninę lub słomiane maty. Pierwszym z zabiegów powinno być usunięcie liści – zarówno z samych krzewów, jak i te opadłe. Są one zwykle siedliskiem zarodników grzybów, patogenów i szkodników. Pamiętajmy o tym, że nie należy w tym czasie przycinać gałązek i pędów. Takie „rany” bowiem mogą nie zdążyć zagoić się przed zimą.

Sophi Renaissance

Sophi Renaissance

Kopczykowanie róż na zimę

To jeden z najważniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania roślin przed niskimi temperaturami. Tę metodę możemy z powodzeniem stosować gdy mamy do czynienia z krzewami róż wielokwiatowych oraz miniaturowych odmian. Kopczyki usypujemy przy nasadach krzewów, dzięki czemu ochronimy bryłę korzeniową i miejsce okulizacji. Kopczyki powinny mieć wysokość ok. 20-30 centymetrów. Do tego celu używamy ziemi ogrodowej, torfu lub kory. Pamiętajmy o dokładnym przykryciu miejsca szczepienia. Możemy także wykorzystać suche liście, a następnie przykryć je gałęziami iglastych roślin.  

 

Jak zabezpieczyć przed mrozem róże pienne?

Również w przypadku róż piennych pierwszą czynnością powinno być usunięcie  liści rośliny. Musimy także rozważyć pozycję, w jakiej chcemy „zimować” nasze krzewy. Do wyboru mamy pozycję leżącą oraz stojącą. Warto pamiętać, że rośliny mają większe szanse na przetrwanie mrozów w pozycji leżące. Po usunięciu palika należy przechylić różę w kierunku „na czop” i ułożyć na ziemi. Następnie mocujemy ją do podłoża przy użyciu np. kawałka zakrzywionego drutu.  Koronę kwiatu układamy w miarę możliwości na płasko. Następnym krokiem jest usypanie kopca przy korzeniu (pamiętajmy o zakryciu czopu) oraz kolejnego kopca na koronie rośliny. Każdy z nich powinien mieć wysokość ok. 20 cm.

Ghita Renaissance

Ghita Renaissance

Jak zabezpieczać róże w pozycji stojącej?

Z kolei w pozycji stojącej możemy zimować starsze krzewy o zdrewniałym, nie dającym się przygiąć pniu i zbyt niskie rośliny. Metodę tę stosujemy również w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na swobodne ułożenie róż na ziemi. W takim przypadku delikatnie związujemy koronę krzewu sznurkiem. Następnie przy korzeniu usypujemy kopiec z ziemi, zakrywając jednocześnie czop. Znajdujący się nad kopcem pień rośliny okrywamy chochołem. Możemy go wykonać m.in. z gałęzi roślin iglastych, agrowłókniny lub słomy (sprawdzą się słomiane maty). W ostateczności możemy do tego celu wykorzystać także falistą tekturę.    

Zimowe zabezpieczenia naszych krzewów usuwamy wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur. Odpowiednio chronione przez okres zimowy rośliny z całą pewnością odwdzięczą nam się wiosną, obsypując  pąkami cieszących oko kwiatów.

Aktualności

Piano, Pianissimo !!

Piano, Pianissimo !!

Gorąca róża zgarnęła nagrody na ostatnim Święcie Róż !

Bodziszek

Bodziszek "Rozanne"

.

Sadzenie róż z pojemników

Sadzenie róż z pojemników

Posiadając ogród, chcemy codziennie cieszyć się jego wspaniałym wyglądem. Sadzenie róż z pojemników wymaga od nas cierpliwości i trochę wysiłku.

Róże - jak przycinać przed zimą?

Róże - jak przycinać przed zimą?

Zbliżający się wielkimi krokami sezon zimowy rodzi pytanie o róże - jak przycinać przed zimą te piękne kwiaty?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą, abyśmy mogli cieszyć się tymi pięknymi kwiatami również w kolejnym sezonie?

Sadzenie róż do gruntu

Sadzenie róż do gruntu

Jak sadzić róże z gołym korzeniem

Róża pnąca czerwona

Róża pnąca czerwona

Piękne kwiaty w połączeniu z ciemnozielonymi liśćmi mogą być naturalną ozdobą zarówno przestronnej działki, jak i małego ogrodu.

Róże pachnące

Róże pachnące

Róże pachnące czy niepachnące - piękne kwiaty, a zarazem wiele symboli. Natura w życiu człowieka ma niewątpliwie istotne znaczenie.

Odmiany róż

Odmiany róż

Mówi się o niej, że jest królową wszystkich kwiatów. Nie bez powodu. Towarzyszy nam w najważniejszych wydarzeniach w naszym życiu.

Sadzonki róż

Sadzonki róż

Róże to piękne kwiaty pochodzące z rodziny różowatych, a sadzonki róż to jedyna opcja, aby znalazły się tam, gdzie chcemy.

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Kwiaty róży od wieków zachwycały ludzi swoim nietuzinkowym wyglądem i intensywnym zapachem. Jak wybrać najpiękniejsze róże do ogrodu?

Nazwy róż

Nazwy róż

Masz ogród, ale czy na pewno wiesz, jak sprawić, aby goście patrzyli na niego z podziwem?

Opis kwiat róży

Opis kwiat róży

Róża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych kwiatów. Nie bez powodu zyskała sobie miano królowej kwiatów.

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Róże w donicach

Piękno w różnorodności.

Piękno w różnorodności.

.

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

.

Czy róże na pniu  boją się mrozów ?

Czy róże na pniu boją się mrozów ?

Mały test pozwoli nam sprawdzić jak zachowują się dwie różne odmiany róż piennych w warunkach polskiej zimy .

Sadzimy róże.

Sadzimy róże.

Rabata z różami

We  supply plants to  EU countries !

We supply plants to EU countries !

Special offer.

"W poszukiwaniu piękna"

Anglia to kraj z bogatą tradycją ogrodniczą ...

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Nasza szkółka oferuje krzewy róż renomowanych eurpoejskich hodowców.

Hodowcy

logo David Austin logo Poulsen logo Week logo NIRP logo Meilland logo Delbard
Ładowanie...