Sadzenie róż z pojemników - jak, gdzie, kiedy?

 

Posiadając ogród, chcemy codziennie cieszyć się jego wspaniałym wyglądem. Bohaterkami każdej rabaty są bez wątpienia królowe kwiatów - róże. Pnące, okrywowe, wielkokwiatowe, parkowe, angielskie - wszystkie one cieszą oko, kuszą zapachem, ozdabiają otoczenie. Żeby jednak róże mogły rozwinąć przed nami cały swój urok, musimy o nie odpowiednio dbać - przycinać, nawozić, chronić przed szkodnikami. Na początek jednak należy im wybrać odpowiednie miejsce i je posadzić.Żeby zrobić to dobrze, warto poznać kilka zasad. Róże kupujemy w dwóch formach - w doniczce lub z gołym korzeniem. Te pierwsze są w sprzedaży właściwie przez cały sezon wegetacyjny. Róże z gołym korzeniem zaś są w sprzedaży jesienią oraz bardzo wczesną wiosną.

 

Kiedy i jak sadzimy róże?

 

Róże w doniczkach możemy sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny. Przed posadzeniem należy przygotować dołek dwukrotnie większy od pojemnika w jakim kupiliśmy różę. Następnie roślinę należy porządnie podlać, ostrożnie wyjąć ją z pojemnika, wsadzić w dołek zasypać ziemią i dobrze docisnąć nawierzchnię naokoło rośliny. Rośliny zakupione z gołym systemem korzeniowym powinno sadzić się późną jesienią (przed nadejściem mrozów) oraz wczesną wiosną - w marcu. Przed sadzeniem korzenie rośliny należy przez godzinę moczyć w wodzie. W międzyczasie należy przygotować dołki pod rośliny, które powinny być tak duże, żeby korzenie można było swobodnie w nich umieścić.

Następnie podłoże do róż mieszamy z naturalnym nawozem i tak przygotowaną mieszanką zasypujemy umieszczoną w dołku różę, udeptujemy i podlewamy. Gdy sadzimy róże jesienią należy je od razu zakopczykować, by uchronić rośliny przed mrozami. Oczywiście wraz z nadejściem wiosny należy je niezwłocznie odsłonić żeby nie narazić ich na choroby grzybowe.Niezależnie od tego czy sadzimy róże kupione w pojemnikach czy z gołym korzeniem, miejsce okulizacji powinno znajdować się około dwóch centymetrów pod ziemią.

Molineux (Ausmol)

Molineux (Ausmol)

 

Jakie podłoże i stanowisko przygotować?

 

Stanowisko dla róży powinno być odsłonięte od wiatru i odpowiednio nasłonecznione. Znakomita większość róż lubi stanowisko z dużą ilością naturalnego światła. Mogą także być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy różami udekorować rabaty cieniste, należy dobrze dobrać odmianę rośliny. Istnieją odmiany ciemnofioletowe, które znakomicie radzą sobie w zacienionych partiach ogrodu, a przy tym charakteryzują się sporą odpornością na choroby grzybowe. Jeśli chodzi o podłoże można skorzystać ze specjalnej ziemi do róż, lub skorzystać z dobrej jakości czarnoziemu zmieszanego z naturalnym obornikiem bydlęcym, bądź naturalnym nawozem dostępnym w granulkach. Róże najlepiej czuja się w żyznej glebie piaszczysto-gliniastej o kwaśnym odczynie. Posadzone rośliny należy cyklicznie nawozić i dopieszczać składnikami mineralnymi.

Molineux (Ausmol)

Molineux (Ausmol)

Specyfika sadzenia różnych rodzajów róż

 

Posadzenie róż parkowych, angielskich czy okrywowych nie powinno sprawiać problemu. Jedyne o czym należy pamiętać do o odpowiednich odstępach pomiędzy roślinami, dobraniu stanowiska i odpowiedniego podłoża. Problemów nastręczać może natomiast posadzenie róż piennych bądź pnących. Podczas sadzenia tych pierwszych pamiętajmy o tym, by około 10 centymetrów od rośliny wsadzić palik, który należy połączyć z różą sznurkiem bądź specjalnym drucikiem ogrodniczym. Drzewko zaś powinno zostać umieszczone w ziemi 3 centymetry poniżej zgrubienia nad korzeniami. Róże pnące choć piękne, potrafią rozrastając się zniszczyć płot, elewację czy pergolę. Dlatego trzeba pamiętać żeby sadzić je w odległości nie mniejszej niż 20-25 centymetrów od podpory. Zabieg ten uchroni je także przed pleśnią i chorobami grzybowymi. Róże pnące sadzone przy budynkach powinny być oddalone od nich aż pół metra, poza spadem dachu i nie przy ujściu rynny, żeby deszczówka nie zalewała korzeni róży.

Sadzenie róż z pojemników wymaga od nas cierpliwości i trochę wysiłku. Ten jednak zostanie wynagrodzony gdy wiosną zakwitnie pierwszy kwiat i oczaruje nas swoim niezwykłym pięknem.

Aktualności

Piano, Pianissimo !!

Piano, Pianissimo !!

Gorąca róża zgarnęła nagrody na ostatnim Święcie Róż !

Bodziszek

Bodziszek "Rozanne"

.

Sadzenie róż z pojemników

Sadzenie róż z pojemników

Posiadając ogród, chcemy codziennie cieszyć się jego wspaniałym wyglądem. Sadzenie róż z pojemników wymaga od nas cierpliwości i trochę wysiłku.

Róże - jak przycinać przed zimą?

Róże - jak przycinać przed zimą?

Zbliżający się wielkimi krokami sezon zimowy rodzi pytanie o róże - jak przycinać przed zimą te piękne kwiaty?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą, abyśmy mogli cieszyć się tymi pięknymi kwiatami również w kolejnym sezonie?

Sadzenie róż do gruntu

Sadzenie róż do gruntu

Jak sadzić róże z gołym korzeniem

Róża pnąca czerwona

Róża pnąca czerwona

Piękne kwiaty w połączeniu z ciemnozielonymi liśćmi mogą być naturalną ozdobą zarówno przestronnej działki, jak i małego ogrodu.

Róże pachnące

Róże pachnące

Róże pachnące czy niepachnące - piękne kwiaty, a zarazem wiele symboli. Natura w życiu człowieka ma niewątpliwie istotne znaczenie.

Odmiany róż

Odmiany róż

Mówi się o niej, że jest królową wszystkich kwiatów. Nie bez powodu. Towarzyszy nam w najważniejszych wydarzeniach w naszym życiu.

Sadzonki róż

Sadzonki róż

Róże to piękne kwiaty pochodzące z rodziny różowatych, a sadzonki róż to jedyna opcja, aby znalazły się tam, gdzie chcemy.

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Kwiaty róży od wieków zachwycały ludzi swoim nietuzinkowym wyglądem i intensywnym zapachem. Jak wybrać najpiękniejsze róże do ogrodu?

Nazwy róż

Nazwy róż

Masz ogród, ale czy na pewno wiesz, jak sprawić, aby goście patrzyli na niego z podziwem?

Opis kwiat róży

Opis kwiat róży

Róża to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych kwiatów. Nie bez powodu zyskała sobie miano królowej kwiatów.

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

XXI ŚWIĘTO RÓŻ KOŃSKOWOLA

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Sezon sprzedaży róż w donicach rozpoczęty

Róże w donicach

Piękno w różnorodności.

Piękno w różnorodności.

.

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

Gościliśmy uczestników Forum Oaza

.

Czy róże na pniu  boją się mrozów ?

Czy róże na pniu boją się mrozów ?

Mały test pozwoli nam sprawdzić jak zachowują się dwie różne odmiany róż piennych w warunkach polskiej zimy .

Sadzimy róże.

Sadzimy róże.

Rabata z różami

We  supply plants to  EU countries !

We supply plants to EU countries !

Special offer.

"W poszukiwaniu piękna"

Anglia to kraj z bogatą tradycją ogrodniczą ...

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Witamy w sklepie Floribunda.pl !

Nasza szkółka oferuje krzewy róż renomowanych eurpoejskich hodowców.

Hodowcy

logo Delbard logo Fryer logo Poulsen logo Harkness logo Interplant logo Week
Ładowanie...