Rozpoczynamy przedsprzedaż róż z gołym korzeniem. We are starting pre-sale of bare-root roses.
Do darmowej dostawy brakuje

Jak dbać o róże ogrodowe.

 
Róże-ogrodowe-ogród-pełen-róż-róże rabatowe
Zapewne każdy z nas, rozpoczynając swoją przygodę z różami, wzorował się na innych posiadających róże lub próbował zasięgnąć informacji ze wszelkich dostępnych źródeł. Kiedy już podejmował takie działania, spotykał się z ogromną ilością często sprzecznych ze sobą informacji. Jeden chwalił daną różę, inny ją krytykował. Na Instagramie pokazywali piękne zdjęcie i zachwalali róże angielskie, z kolei na Facebooku starsi, doświadczeni ogrodnicy mówili, że nie są wcale takie wyjątkowe i dostarczają wielu problemów. Bądź tu młody ogrodniku mądry:)
Postaram się teraz w kilku treściwych punktach pomóc wszystkim początkującym w wyborze dobrej drogi, tak aby przygoda z różami nie była jednorazowa i nie zakończyła się szybkim rozstaniem.

 

5 przykazań floribundy za które podziękują twoje róże ogrodowe.

 

    1. Warunki Glebowe 

 
Zasada ta dotyczy nie tylko róż, ale ogólnie wszelkich roślin ogrodowych. Kiedy planujemy zmianę miejsca zamieszkania, staramy się przygotować je tak, aby to miejsce było dla nas wygodne, a przebywanie w nim sprawiało przyjemność. Sadząc róże do ogrodu, musimy mieć świadomość, że róża też oczekuje od nas tego, że zapewnimy jej przede wszystkim dobre warunki glebowe.
Jeżeli masz w ogrodzie glebę piaszczystą, powinieneś wzbogacić ją kompostem. Jeśli z kolei mamy przewagę gliny, kompost będzie również dobrym rozwiązaniem, ale tutaj warto w miejscu sadzenia dosypać odrobinę piasku. Tak jak większość gatunków roślin ogrodowych, tak i róże sadzimy w wybranym miejscu najczęściej tylko raz, a więc potem już nie dostaniemy się do strefy, gdzie znajdują się jej korzenie. Warto aby na sam spód dużego dołka wsypać większą ilość kompostu.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem, za którym przepadają róże ogrodowe, jest obornik. Pamiętajmy jednak w przypadku zastosowania tego wybornego źródła organicznego pokarmu, aby korzenie nie stykały się z nim bezpośrednio w trakcie sadzenia.
 


    2. Warunki słoneczne które wybrały by twoje róże

 
Kolejna bardzo istotna sprawa: róża jest rośliną lubiącą słońce. Im więcej ma tego składnika, tym krzewy są dorodniejsze, a kwitnienie bardziej obfite. Oczywiście, róże mogą rosnąć też w środowisku półcienistym. Pamiętajmy jednak, że główna zasada jest taka, że jeżeli latem w danym miejscu słońce nie operuje przez okres co najmniej 5-6 godzin, powinniśmy poważnie zastanowić się, czy to jest dobre miejsce dla róż. To miejsce powinno pozwolić im rozwinąć skrzydła i cieszyć oko.

  

   3. Róże o mniejszych kwiatach

 
Nie bójmy się małych kwiatów. Jeśli nawet najbardziej podobają nam się róże o bardzo dużych, okazałych i pachnących kwiatach, to dobrym wyborem dla początkujących są właśnie te róże o mniejszych kwiatach. Tutaj warto zwrócić uwagę na grupę róż okrywowych.
To właśnie one należą do rekordzistów długiego kwitnienia. Co prawda rozpoczynają swoje kwitnienie dość późno, ale potrafi ono trwać całe lato z niewielką przerwą, ponawiać się jesienią aż do wystąpienia mrozów. Róże te najczęściej same się oczyszczają, nie chorują i nie wymagają od nas wiele uwagi. Corocznie trzeba je tylko ścinać nisko nad ziemią. Tutaj przydatne będą długie nożyce ogrodowe. Róże okrywowe spełniają swoje zadanie jako rośliny zadarniające i najlepiej wyglądają posadzone w grupie.
 
 

   4. Cierpliwość 


Chociaż jest to kolejny, czwarty punkt, to wbrew pozorom nie mniej ważny od poprzednich. Róże oczekują od nas cierpliwości i czasami wystawiają nas na próbę. Zdarza się, że sadzonki w pierwszym roku potrafią kwitnąć małą ilością kwiatów, a same kwiaty są mało trwałe. Utarło się takie powiedzenie, że róże wymagają co najmniej trzech lat w ogrodzie, aby pokazać swoje pełne możliwości. 
 

    5.Cięcie róż

 

Corocznie każdy krzew róży wymaga jednego głównego cięcia. Odbywa się ono najczęściej wczesną wiosną, kiedy ustąpią przymrozki. Musimy zdobywać stopniową wiedzę i doświadczenie, jak tnie się każdy z gatunków róży, ponieważ niektóre będą wymagały restrykcyjnego cięcia tuż przy ziemi, natomiast te wyższe, róże parkowe, krzaczaste i róże pnące oczekują od nas, że pozwolimy im rosnąć coraz wyżej. Będą one wymagały od nas bardziej korekcyjnego cięcia oraz zapewnienia podpory dla coraz dłuższych i cięższych pędów. 


 


Bestsellerowe propozycje które są zasłużenie na podium jeżeli chodzi o najbardziej wytrwałe, niezawodne i odporne róże.

 


Aspirin Rose  


Róża rabatowa o białych lub lekko różowych kwiatach. Tworzy niskie szeroko rozłożyste krzewy. Dobrze sprawdza się posadzona w szpalerze.
 

Leonardo da Vinci 


Jedna z najbardziej rozpoznawalnych róż rabatowych na świecie. Oprócz tego że jest bardzo wytrzymała jej kwiaty mają w sobie urok róż angielskich
 

Queen of Sweden 


To róża angielska o sztywnych pędach tworzy kielichowate, rozłożyste krzewy. Zachwyca wielką ilością niezbyt dużych ale urokliwych różowych kwiatów. 

Kurfurstine Sophie 


Róża krzaczasta która potrafi zmieniać formę i kształt kwiatów oraz ich kolor. Czasami są bladoróżowe a czasami ten kolor jest naprawdę ciemny. Za każdym razem jednak jej bez sprzeczna zalety to doskonała zdrowotność i wytrzymałość na panujące warunki. 
 

Palais Royal przycisk do oferty z tą różą    


Doskonała róża pnąca. W równym stopniu zachwyca pięknem kwiatów jak i wigorem. To rodzeństwo słynnego Eden Rose z którym stworzy bajkowy duet.

 

Marie Curie 

   

Nazwa honoruję naszą znamienitą noblistkę. Róża rabatowa o romantycznych morelowych kwiatach. Owocowy aromat przyciąga zapylaczy.


HOMMAGE A BARBARA 


 
Egzotyczna piękność, która nie wymaga jednak od nas szczególnej uwagi. Pofalowane płatki tworzą trwałe, odporne  na suszę i deszcz kwiaty.

Podsumowując, jakie róże są najłatwiejsze w uprawie?

Z pewnością  należą do nich róże okrywowe, a także parkowe i dzikie. Początkujący ogrodnik planujący założenie ogrodu różanego na pewno poradzi sobię z opieką nad nimi.